Kam kráčí spolek BLK – valná hromada 2023

Včera proběhla každoroční Valná hromada Beskydského leteckého klubu (BLK), spolku, který se již léta stará o to, aby bylo v Beskydech, kde startovat.

Jsme spolek, který zastupuje jednotlivé piloty v jednání s majiteli ploch, s úřady, s naší mateřskou organizací LAA a svazem PG, je to sdružení pilotů pilotům.
A díky lidem, kteří se rozhodli pro spolek a tím pro všechny piloty pracovat, ve svém volnu, bez nároku na odměnu, se ale činnosti spolku neomezují jen na tu nejpodstatnější část – starost o terény. Postupně vznikly aktivity, jako bylo přebalování záložek, zavírání nebe, ples každým druhým rokem a nově na příští rok se připravuje závod Hike and fly na Moravě.

Zkrátka spolek není jen „IČO“ pro smlouvy s majiteli, ale opravdu se stal i místem, který stmeluje, kde se tvoří vztahy, tak důležité pro běh každé společnosti, každé komunity. Má kolem sebe vnitřní i vnější, stále se rozrůstající, okruh podporovatelů.

O to víc je škoda, kolik lidí se pak na Valné hromadě sejde. Valná hromada je pro spolek klíčová událostí roku a jejíž výstup (usnesení valné hromady) určuje vektor směrování spolku pro další rok, to, kdo za něj jedná, jaké jsou úkoly na další rok, kam se směřuje.
Letos na valné hromadě hlasovalo, a o činnosti spolku rozhodovalo 25 členů. Přitom kolem spolku se „motá“ přes 550 lidí (vycházíme li z databáze pilotů, kteří na terénech létají) a na samotné Valné hromadě bylo téměř k 50-ti pilotům, ale jen část jsou současně členy spolku anebo členy s hlasovacím právem (historicky pro pvávo hlasovat je nutné být členem 2 roky po sobě).

Na tomhle místě chci jen rozlišit to, že to, že někdo platí poplatek za využití startu a to že se stane členem (tím, že se přihlásí a zaplatí členský poplatek ), jsou dvě rozdílné věci.

Mno a doplním to … Zaplacením poplatku a získáním členství v této chvíli nezískáte NIC víc, než jen právo se účastnit rozhodování na Valné hromadě a současně dobrý pocit, že jste tím ještě více podpořili finanční rovinu činnosti spolku. Asi to není moc a už vůbec ne sexi, zvlášť, když to přeložím takto, že ti aktivní členové si „musí“ zaplatit zato, aby mohli dobrovolničit, že jo.
Možná se to třeba v budoucnu změní a člen získá i nějakou výhodu. Ale to dosud nebylo na pořadu věci.

Je to 6 let (2017), kdy se „zaváděla“ nová vize a s ní i nový systém financování činnosti spolku (článek k tomu je na blogu). Na letošní Valné hromadě jsme mohli konstatovat, že se tuto vizi podařilo naplnit a pomalu se můžeme pohlížet po tom, jak vizi spolku do budoucna poupravit. Myslím si, že drobnými krůčky jsme již vyrazili vpřed letos.

Zkrátka někam se to vyvíjí a pokud chcete být u toho, tak se hned teď přihlaste a zaplaťte členský příspěvek a můžete s námi aktivně tvořit – https://obchod.blk-pg.cz/produkt/clenske-prispevky/.

Můžete se na všem podílet i jako nečlen, o to nejde, ale proč být členem jsem už popsal výše :). Více členů, více hlasů, pak i ten udaný směr, kam spolek má směrovat bude silnější.

Jsem členem týmu TandemLety.cz, držitel licence instruktor, tandempilot a sportovní pilot. Létám od roku 1994 a děkuji, všem andělům, že jsem ty doby začátků přežil ve zdraví :). Věnuji se létání na tandemu, výuce ve škole paraglidingu TandemLety.cz a Beskydskému leteckému klubu pomáhám od 2017 s tím co umím a hlavně s tím, abychom měli kde startovat.
Komentáře